Gięcie rur

Gięcie rur – co to jest i jakie ma zastosowanie

Przemysł obróbczy to nie tylko imponujące procesy obróbki skrawaniem, wykonywane z pomocą nowoczesnych obrabiarek CNC. Oprócz tych najbardziej zaawansowanych operacji przemysł obróbczy składa się z szerokiej gamy stosunkowo prostych operacji. Do jednej często wykorzystywanej usługi o niskim stopniu złożoności jest gięcie rur ze stali lub aluminium. Przyjrzyjmy się dokładnie, czym jest gięcie rur i czy rzeczywiście jest tak proste jak nam się wydaje?

Co to jest gięcie rur?

To proces wykonywany w ramach obróbki mechanicznej, który polega na plastycznym odkształcaniu rury tak, aby nadać jej zakładany kształt. Mimo że gięcie rur nie brzmi jak proces zaawansowany technicznie, wymaga naprawdę sporego doświadczenia od operatora giętarki.

Gięcie rur i profili stalowych można przeprowadzić na dwa sposoby – na zimno i na gorąco. Gięcie materiału na zimno jest znacznie prostsze, jednak można je stosować jedynie w przypadku rur o średnicy poniżej 28 milimetrów. Warto dodać, że rury wykonane ze stali węglowej oraz stali szlachetnej, zawsze muszą być gięte w procesie przeprowadzanym na zimno.

Gięcie rur i profili na gorąco to rodzaj usługi wykorzystywany przede wszystkim w przypadku rur o stosunkowo dużej średnicy. Dzięki zastosowaniu technologii gięcia na gorąco ryzyko wystąpienia nieestetycznych deformacji rur i profili znacznie spada. Najczęściej gięcie na gorąco przeprowadza się z zastosowaniem specjalnej cewki indukcyjnej. Proces gięcia rur na gorąco można przeprowadzić w domowych warunkach, dzięki zastosowaniu w tym celu palnika.

Gięcie rur CNC

Postęp technologiczny zauważalny jest w każdej dziedzinie przemysłu. Nawet tak prosty proces jak gięcie rur musiał być przeprowadzany szybciej, wydajniej, z większą precyzją i lepszą powtarzalnością. Wszystkie te dodatkowe wymagania mogły zostać spełnione, dzięki stosowaniu giętarek, wyposażonych w system sterowania numerycznego CNC. Obecnie gięcie rur CNC jest usługą świadczoną przez wiele podmiotów w całym kraju.

rura

Wyginanie rur może przebiegać na wiele różnych sposobów. Bardzo często stosowaną metodą jest wykorzystanie walcarek rolkowych. Każda walcarka jest wyposażona w trzy lub cztery rolki, które kręcąc się, kształtują rurę. Wyginanie rur umożliwia również proces trzpieniowania. Ta metoda wykorzystywana jest w przypadku rur o małej średnicy, a polega na wykorzystaniu trzpienia, który reguluje plastyczny przepływ materiału w obszarze obróbki. Kolejną techniką jest gięcie matrycowe, które polega na wykorzystaniu cyfrowej giętarki matrycowej. Wymienione powyżej techniki gięcia rur stosowane są najczęściej, w praktyce stosuje się ich znacznie więcej.

Jak giąć rury bez giętarki?

Podejmując się gięcia rur, nie musisz dysponować giętarką. Możesz zrobić to, wykorzystując jedną z dwóch popularnych, niestandardowych metod. Pierwszy popularny sposób gięcia polega na wypełnieniu rury piaskiem, szczelnym zamknięciu rury i podgrzaniu jej palnikiem w miejscu gięcia. Inna technika wiąże się z włożeniem sprężyny do wnętrza rury i zagięciu jej w imadle. Decydując się na zastosowanie jednej w wyżej wymienionych metod, musimy pamiętać, że efekt może znacznie odbiegać od oczekiwanego, dlatego to zadanie najlepiej zlecić profesjonalistom.

Podsumowanie

W powyższym artykule dokładnie przyjrzeliśmy się technologii wyginania rur. Wiemy już, co to jest i jakie ma zastosowanie, a do tego dowiedzieliśmy się, jak przebiega gięcie rur na zimno i na gorąco, a nawet przyjrzeliśmy się niestandardowym metodom gięcia rur. Zapraszamy do systemu wszystkich oferujących i poszukujących usług gięcia rur.